Naujienos

Susitikimas su žolininkais

Zolininke_small
0

Paskutinį rugpjūčio savaitgalį Salantų kultūros centro Žvainių kultūros namuose vyko susitikimas su Plungės rajono ,,Tėviškės žolynų“ žolininkais. Žolininkė bei tautodailininkė Aldona Valauskienė susitikimą pradėjo ,,Žolinčiaus malda“. Pasak jos, prieš einant žoliauti būtina Žolinčiui padėkoti už nesuskaičiuojamas žoles, vaistažoles, žoleles, kurias žinojo ir kuriomis naudojosi mūsų Protėviai.

Žolininkė pasakojo, kaip ir kada reikia rinkti vaistažoles. Jos teigimu geriausia vaistažoles surinkti iki Žolinių, tada , kai jose yra daugiausia veikliųjų medžiagų. Stiebai su lapais ir žiedais renkami jų žydėjimo pradžioje, nupjaunant viršutinę 25-30 centimetrų ilgio dalį. Žiedai skinami tik pražydę, vaisiai renkami tik prinokę, vėliau jie džiovinami, kuliami ir pan. Šaknys ir šakniastiebiai kasami pavasarį arba rudenį, kai sunyksta antžeminės augalo dalys. Viešnia pasiūlė prisikasti kiaulpienių šaknų, nes rudenį jos yra stambesnės, vešlesnės, veikliosios medžiagos kaupiasi būtent šaknyse, o ne lapuose. Žolininkė į susitikimą atsivežė galybę vaistinių augalų. Pasiklausę pasakojimų apie vaistažoles,  dalyviai galėjo jas apžiūrėti, pauostyti, pakramtyti ar suvalgyti. Visiems labai patiko ,,Auksuotojo serbento“ uogos, citrinvyčio kvapas, kelių rūšių vaistinės mėtos. Žolininkės teigimu patiems ruošiant žolelių arbatą dar patartina įdėti vaistinių ramunėlių, nes jos ,,suriša“ vaistažoles į visumą. Anksti pavasarį žolininkė pataria rinkti garšvas. Tai vienas iš naudingiausių maistinių augalų, turinčių daug vitamino C, mineralinių medžiagų, baltymų, eterinių aliejų. Garšvos lapuose yra daug vitamino A ir C, kalio, kalio, geležies, citrinos, obuolių rūgščių, mineralinių druskų. Nepažindami šio augalo, žmonės šį augalą naikina kaip piktžolę, nežinodami, jog garšva- tikrai labai vertingas augalas, tinkantis ir maistui, ir sveikatai. Dar susitikimo viešnia paminėjo petražolę, kurią, turbūt , visi auginame savo darže. Petražolėse taip pat apstu naudingųjų medžiagų. Vitamino C kiekiu petražolės lenkia daugumą vaisių ir daržovių. Jos puikiai valo organizmą, neleidžia kauptis skysčiams. Kalbėdama apie vaistažoles žolininkė Aldona Valauskienė pabrėžė, jog prieš pradedant  gydytis vaistažolėmis, pirmiausia reikia susitvarkyti mitybą. Pasak žolininkės, tik tikėdami žolelių galia ir pakeitę savo elgesį bei mitybą galime tikėtis stebuklų.

Jog imbariškiai nemažai sukaupę informacijos apie vaistingąsias žoleles liudijo ir surengta paroda ,,Vaistažolių puokštės“.  Iš vaistažolių sukomponuotas puokštes į parodą atnešė Danutė Bertašienė, Ona Mikutaitė, Aldona Šmitienė, Katrytė Puškorienė, Aušra Dvarionienė, Aldona Anužienė, Petrutė Indriuškienė, Genovaitė Einikienė. Puokštėse esančias vaistažoles vardijo pačios puokščių autorės, o plačiau apie kiekvieną augalą išsamios informacijos pateikė ,,Tėviškės žolynų“ žolininkai. Didžiausią vaistažolių puokštę,  kur puikavosi 70 vaistingųjų augalų, į parodą atnešė imbariškė Aldona Anužienė.

Renginio pabaigoje susirinkusieji skaitė įžymių žmonių posakius apie sveikatą, buvo pakviesti ragauti žolininkų paruoštos arbatos.

Esame gamtos dalis, todėl dar kartą prisiminę vaistažoles, jų gydomąsias  savybes, artėjant lietingiems ir šaltiems rudens orams, galėsime sau pagelbėti ,,vaistais“ iš gamtos.

 Renginių organizatorė Aušra Dvarionienė

Fotoreportažas

Skip to content