Naujienos

TRADICINĖ KŪRĖJŲ ŠVENTĖ SALANTŲ KULTŪROS CENTRE

P1019483
0

Salantų miestas nuo seno garsėja liaudies meistrais, skulptoriais, tapytojais, poetais, audėjomis, mezgėjomis, pynėjomis. Čia gyvena ir dirba nuostabūs kulinarai, dainininkai ir muzikantai. Jų darbai turi išliekamąją vertę, todėl tai, ką turime gražaus, ką sukūrė salantiškiai savo rankomis ir protu – branginame ir neleidžiame išnykti. Dėl to kasmet susirenkame į tradicinę kūrėjų šventę – „Žodžiu, garsu, spalva, forma“, pasigėrėti nuveiktais darbais, pasiklausyti gyvenimiškų istorijų, pabendrauti, pasidalinti mintimis ir idėjomis kaip toliau garsinti savo krašto – Salantų vardą.

Vakaras prasidėjo Anapilin išėjusiųjų kūrėjų: Liudo Ruginio jaunesniojo, Reginos Jablonskienės, Viliaus Orvydo, Alfonso Fabijonavičiaus, Petro Kalendos, Stefanijos Pladukienės, Leonardo Venckaus pagerbimo tylos minute.
Šiemet šventėje dalyvavo tautodailininkai, sertifikuoti, apdovanoti, respublikoje ir net užsienyje įvertinti. Tai senojo amato kryždirbystės puoselėtojas Liudas Ruginis, drožybos amato, uoliausias žemaitiškos dvasios puoselėtojas Alioyzas Pocius, parodęs kaip prakalbinti medį ne vienai dešimčiai savo mokinių ir talentingas medžio drožėjas Gediminas Bušma.
Kad pasakojimai neprailgtų į šventę pakvietėme liaudies muzikantą – bandonininką, kūrėją Stasį Gailių, kuris nuo mažų dienų draugauja su muzika. Savo kūrybos dainas atliko Vaclovas Kaubrys, Saulius Alonderis ir Antanas Valinskas.
„Poezija – visų pirma – svajonė, jausmas ir muzika, meilė ir neapykanta, apmaudas ir ilgesys, nuoširdus vaiko juokas ir mąstančio žmogaus sarkazmas, verksmas su ašarom ir ašaros be ašarų… Viskas, kas žmogiška“ (Poetas Paulius Širvys). Naujausias savo kūrybos eiles skaitė Adelė Semenavičienė ir Aldona Anužienė.
Kūrybiškumą galima parodyti ne tik medžio drožyboje, dainose ar eilėse, bet ir kasdienėje veikloje, tokioje kaip maisto gamyba. Išgarsėjęs ir iki šiol smaližių geidžiamas „Salantų pyragas“ vargu ar rastų sau lygių konkurentų kepiniais nukrautose parduotuvių lentynose. Jau penkis dešimtmečius šis gardėsis yra tapęs neoficialiu Salantų simboliu. Ši legenda dar ilgai gyvuos – tuo neabejoja sertifikuoto pyrago kepėjai Rūta ir Vilmantas Šiauliai. Autentišką kepinio receptą ir visas kepimo paslaptis jie, lyg brangiausią šeimos relikviją, perduoda savo vaikams. Renginyje kūrybinėmis paslaptimis dalijosi ir kulinarai Anelė, Petras Stonkai.
Žiūrovams ir šventės dalyviams pristatėme hobį, kuris ypatingai aktualus šaltuoju metų sezonu – mezgimą ir nėrimą. Salantuose gausu šio amato puoselėtojų, kurioms kultūros centre rengiami kasmetiniai, jau tradicija tapę, kojinių mezgimo čempionatai. Tad kvietėme šio amato atstovę, tautodailininę Reginą Gasauskaitę plačiau papasakoti apie mezgimo paslaptis.
Salantų kraštą garsinanti skiautinių meistrė bei tapytoja Genovaitė Siegienė pasakojo apie savo kūrybos niuansus, bei mielai atsakinėjo į susidomėjusiųjų klausimus.
Šventėje dalyvavo papuošalų kūrėja, fotomenininkė Birutė Kalasauskienė, velykinių kiaušinių margintoja Jadvyga Domkienė, tapytoja ant šilko, rūbų dizainerė Marytė Ruginienė. Šių kūrėjų darbai eksponuojami ne tik rajone, bet ir už jo ribų.
Akmentašių, medžio drožėjų darbščių rankų ir jų sumanymų dėka Salantus beveik kasmet papuošia nauja skulptūra ar paminklas. Žmonių, sugebančių prakalbinti, rodos, tokį šaltą daiktą kaip akmenį Salantuose nemažai, tad kvietėme apie savo darbus ir naujas idėjas papasakoti akmenorius: Kazimierą Daukšą, Vytautą Čepulį, Antaną Valinską ir Juozą Karčiauskį. Artėjant Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 100-mečiui tikimės, kad mūsų miestą papuoš dar viena medžio arba akmens skulptūra.
Šventės metu atidaryta dienos veiklos centro Salantų padalio, bei papuošalų kūrėjos Birutės Kalasauskienės paroda.
Kūrėjus sveikino į šventę atvykę svečiai: Kretingos rajono savivaldybės tarybos narė Dalia Martišauskienė, kandidatė į seimo narius Levutė Staniuvienė ir Salantų parapijos klebonas Juozas Rudys.
Renginį užbaigė Antano Valinsko ir Sauliaus Alonderio dueto atliekamos dainos.
Jeigu kiekvienas iš mūsų savo laisvalaikį pakeisime į kūrybinį – dvasingesni ir turtingesni tapsime ne tik mes patys, bet, galbūt, mūsų mintys, kūryba po kažkiek laiko taps įkvėpimo, pamokymo šaltinis ir kitiems. Kurkite, nesvarbu ką, nesvarbu kada, svarbiausia – neleisti sielai užmigti…
Salantų kultūros centro informacija
Skip to content