Naujienos

Žolynuos vasara pražydo…

Rasos_2016
0

Rasos – senoji lietuvių vasaros saulėgrįžos šventė, vėliau sutapatinta su šv. Jono diena ir pavadinta  Joninėmis.  Manoma, kad vasaros saulėgrįža švenčiama nuo labai senų laikų. Pasak profesorės Pranės Dundulienės, šios šventės susiformavo ankstyvos giminės santvarkos laikais. Rašytiniuose šaltiniuose apie jas pirmąkart užsimenama 1372 m. Senieji lietuvių papročiai pasirodė esą gajūs ir išsilaikė iki XIX a.. Tuo laikotarpiu ši šventė buvo vadinama „Saulėmis”. Kupolių pavadinimas siejamas su vienu iš seniausių apeiginių šventės elementu, taip pat su augmenijos klestėjimu, viešėjimu.

Vasaros danguj vis aukščiau kyla saulė, o žmones džiugina vis tirštesnė laukų žaluma, vis ryškesnės gėlių žiedais marguliuojančios pievos „Žolynuos vasara pražydo…“ taip pavadinta jau tradicine tapusi Rasos šventė Salantuose. Įkvėpti į save vakarėjančios pievos kvapą ir nuo legendomis bei padavimais apipinto Gaidžio kalno pažvelgti į neįtikėtinai puikų mūsų krašto peizažą… Pievoje klausytis tradicinių liaudies dainų, muzikos, kurti laužą – regis, ne labai sudėtingi ritualai, bet kokie prasmingi!

Jau ketvirtą vidurvasarį, Salantų kultūros centro darbuotojai visus maloniai pakvietė praleisti pilną stebuklų vakarą kartu, nuostabios gamtos, draugų, kaimynų ir svečių apsuptyje.

Pasipuošę vainikais, susiskynę devynių žolynų kupolę, meninę apeiginę programą pradėjo Salantų kultūros centro folkloro ansamblis „Sėitova“ (vad. Danutė Venckienė). Skambant Petro Pučkoriaus ansamblio atliekamiems ritmams ąžuolų vainikais buvo pagerbti Jonai ir Janinos. Nepakartojamas akimirkas paliko Telšių neįgaliųjų ir neįgalių pensininkų draugijos ansamblis „Unoravi“ (vad. Irmantas Lukošius). Šventės svečius liaudišku ritmu išjudino jaunimo šokių kolektyvas (vad. Alma Preibienė), o kulinarinio paveldo puoselėtojas Petras Stonkus visus svečius vaišino ant laužo virta žemaitiška šilkine koše ir žolelių arbata.

Artėjant vidurnakčiui buvo uždegtas didžiulis laužas. Tai tarsi pagarba saulei, kuri per Jonines baigia įkopti į patį aukščiausią dangaus tašką ir trumpam sustoja.

Salantų kultūros centro informacija

Fotogalerija

Skip to content